Adomax / Kaip keisis kainos nekilnojamojo turto sektoriuje dėl COVID-19 įtakos?

Straipsniai / Kaip keisis kainos nekilnojamojo turto sektoriuje dėl COVID-19 įtakos?
nekilnojamojo turto kainos

Kaip keisis kainos nekilnojamojo turto sektoriuje dėl COVID-19 įtakos?

2020 m. pasaulį užklupusi pandemija daugumai sukėlė nemažai permainų, privertė iš naujo permąstyti prioritetus ir pakeisti gyvenimo būdą. Įvairūs ekspertai prognozavo skirtingų ekonomikos sektorių nuosmukį ar augimą. Nekilnojamojo turto sektorius – ne išimtis. Dauguma tikėjosi, kad sustojus judėjimui, sustos ir nekilnojamojo turto kainų augimas ir kainos sumažės. Deja, taip nenutiko. Nors praėjusių metų pavasarį, pirmojo karantino metu, NT sandorių skaičius krito ir būsto pardavimo bei nuomos kainos trumpam sumažėjo, tačiau tai ilgai netruko ir metų pabaigoje kainos vėl pakilo.

Buvo manančių, kad būsto rinką ištiks 2008-2009 m. likimas, bet to nebuvo. Visų pirma, 2020 m. nebuvo finansų krizės, tad kainos NT rinkoje liko nepaveiktos. Taip pat gelbėjo valstybės parama verslui ir gyventojams, siekiant apsaugoti ekonomiką nuo verslų bankrotų ir nedarbo šuolio. Nors 2020 m. Lietuvos ekonomika (BVP) smuko -1,5 proc., tačiau tai buvo vienas geriausių rezultatų susiklosčius pandeminei situacijai. Lietuvos BVP struktūra yra santykinai palankesnė, nes nėra priklausoma nuo konkrečių ekonomikos sektorių, kaip pvz. turizmo, todėl nepatyrė žymaus nuosmukio.

Taip pat NT kainų kilimui įtaką daro didėjanti būsto paklausa. Karantino metu žmonės daug laiko praleido namuose ir atsirado poreikis didesniam, erdvesniam, patogesniam būstui. Išaugo poreikis individualiems namams su žemės sklypu. Taip pat prie paklausos didėjimo prisidėjo grįžtantys emigrantai. Pernai daugiau lietuvių grįžo į šalį, nei išvyko gyventi į užsienį, be to padidėjo imigracija iš kitų šalių kaip Baltarusija ir Ukraina. Tad savaime padidėjo ir nekilnojamojo turto poreikis.

Taigi, žvelgiant į gerėjančias ateities ekonomines perspektyvas – masinį vakcinavimą, tikimasi, kad ekonominiai rodikliai  grįš į ankstesnes vėžias. Pagal Lietuvos banko prognozes, 2022 m. prognozuojama, kad Lietuvos BVP padidės 5,1 proc. Tai lems augančias gyventojų pajamas, nedidelę ekonomikos nuosmukio tikimybę. Tad mažai tikėtina, kad aktyvumas nekilnojamojo turto rinkoje artimiausiu metu sumažės. Priešingai, kainos tik augs (2022 m. prognozuojama 1,9 proc. infliacija), tad tiems kurie klausia, kada geriausias metas įsigyti būstą, atsakymas yra – dabar.

Right Menu Icon